FAQ | Formula without microplastic

Mikroplastik

Rozumiemy mikroplastik jako bardzo małe drobinki plastiku zanieczyszczające środowisko. Nie są żadnym konkretnym typem materiału – po prostu jest to każdy typ plastiku, którego kawałki stanowią powierzchnię mniejszą niż 5 milimetrów. Dostają się do ekosystemów z różnych źródeł, w tym między innymi z kosmetyków, odzieży oraz procesów produkcyjnych.

Mikro drobinki (np. z kosmetycznych pilingów, bądź materiałów ściernych artykułów gospodarstwa domowego) dostają się bezpośrednio do dróg wodnych za pośrednictwem miejskich systemów kanalizacyjnych.

Fa jako marka Henkel stosuje alternatywne substytuty mikroplastiku – zmiana została wprowadzona w całym portfolio produktowym w 2018 roku. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty kosmetyczne nie przyczyniały się do uwalniania mikroplastiku do środowiska. Więcej o naszym zaangażowaniu przeczytasz tutaj:

 

https://www.henkel.com/sustainability/positions/microplastics 

Obecnie jedynie scruby Fa zawierają Acrylates Copolymer, który nie jest mikroplastikiem (ani w postaci stałej ani rozpuszczonej w wodzie), natomiast przez niektóre organizacje pozarządowe jest uznawany za płynny mikroplastik.

Nasze scruby Fa zawierają drobinki sproszkowanej pestki moreli zamiast mikroplastiku.

Dezodoranty

Dezodoranty stosuje się w zwalczaniu rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie brzydkiego zapachu. Aktywne składniki w dezodorantach powstrzymują rozwój bakterii, bądź zmniejszają ich ilość. Z drugiej strony antyperspiranty zawierają konkretne składniki – takie jak sole aluminium – odpowiedzialne za ograniczenie pocenia poprzez tymczasowe zablokowanie ujść gruczołów potowych. Działają również przeciwko brzydkiemu zapachowi, hamując rozwój bakterii.

Produkty w aerozolu powinny zostać wstrząśnięte przed użyciem po to, by ułożyć równomiernie we wnętrzu puszki aktywny składnik o właściwościach antyperspiracyjnych (np. sole aluminium). W przeciwnym wypadku może dojść do zatkania aplikatora, a także do pozostawienia białych śladów na skórze i ubraniach. Dezodorantów w aerozolu, których formuła bazuje na alkoholu, nie trzeba wstrząsać przed użyciem. Nasze nowe, emulsyjne formuły bez soli aluminium i alkoholu muszą być wstrząśnięte przed użyciem – dla lepszego zmieszania wszystkich składników przed aplikacją.

Ochrona przed przykrym zapachem zapewniana jest na różne sposoby. Dwa sposoby osiągnięcia tego efektu to zablokowanie receptorów w nosie oraz przykrycie brzydkiego zapachu innym, lepiej pachnącym lub pozbawionym zapachu w ogóle. Do sprawdzenia działania produktów Fa używamy mieszanki o silnym, brzydkim zapachu i testujemy postrzeganie tego zapachu przy aplikacji naszych produktów.

Działanie przeciwbakteryjne odnosi się do dezodorantów, które są w stanie ograniczać rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie brzydkiego zapachu na skórze – w rezultacie ograniczając brzydki zapach.

Termin „alkohol” odnosi się do szerokiej grupy składników. Najbardziej znanym z nich jest etanol czyli alkohol etylowy (odmiana alkoholu nadająca się do spożycia). Każdy produkt Fa z oznaczeniem “bez alkoholu” nie zawiera właśnie etanolu (wymieniany w składnikach pod nazwą Ethanol lub Alcohol Denat. Natomiast słowo “alcohol” może wciąż pojawić się na liście składników – na przykład jako benzyl alcohol, który jest składnikiem zapachowym oraz konserwantem.

Pocenie się jest ważne dla termoregulacji naszego ciała. Abyśmy mogli poradzić sobie z wysoką temperaturą, bądź dużym wysiłkiem fizycznym lub sportem, nasz organizm schładza się poprzez wydzielanie potu. Pocenie się może mieć również podłoże psychologiczne lub emocjonalne, takie jak np. stres z powodu egzaminu.

Świeży pot nie ma zapachu. Brzydki zapach powstaje jako skutek trawienia protein zawartych w pocie przez bakterie żyjące na powierzchni naszej skóry. W związku z tym, odpowiednia kontrola bakterii pod pachami pozwala przeciwdziałać powstawaniu brzydkiego zapachu.

Tak, dezodoranty Fa w aerozolu mogą być używane jako spray’e do ciała. Niewskazane jest natomiast stosowanie antyperspirantów na całej powierzchni ciała.

Mycie

Formuły Fa są bardzo łagodne, chronią skórę przed przesuszeniem i nadają się do stosowania kilka razy w ciągu dnia (np. rano i wieczorem).

Zalecamy zużywać 4 do 6 porcji wielkości orzecha laskowego przy jednym myciu.

Tak, formuła i sposób aplikacji płynów do kąpieli Fa zostały przetestowane również przy użyciu jako żele pod prysznic – potwierdzają to pozytywne testy dermatologiczne.

Informacje ogólne

Możesz nabyć produkty Fa w różnych punktach sprzedaży, od drogerii po supermarkety – w zależności oczywiście od kraju, w którym mieszkasz i sklepów, które są dostępne w Twojej okolicy. Niestety, nie wszystkie produkty są dostępne we wszystkich krajach i sklepach, ale robimy co w naszej mocy!

Żaden produkt kosmetyczny dopuszczany do obrotu na terenie UE nie może być testowany na zwierzętach. W związku z tym również żaden produkt z naszego kosmetycznego portfolio Fa nie jest testowany na zwierzętach.